Geçmiş

Le Passe (2013) – Asğar Ferhadi

01

İranlı yönetmen Asğar Ferhadi‘nin yeni filmi ‘Geçmiş’ önceki filmi ‘Bir Ayrıık’ daki gibi yine bir boşanma hikayesi anlatıyor. Basit bir hikaye gibi duruyor ama Ferhadi bunu öyle bir sunuyor ki hayran olmamak elde değil.

Kendisini 4 sene önce terk edip giden kocasını boşanmak için İran’dan Fransa’ya çağıran bir kadın. Yeni bir koca adayı var ama onun da intihar etmiş ve komada olan bir eşi var. İsyankar bir kız çocuğu ve onun durulmasını sağlayabilecek tek kişi İran’dan gelen üvey baba. Aslında eski eş biraz da bu yüzden çağırılmış gibi, sanki hikayedeki ara bulucu. Hikaye yasak bir aşkın yol açabileceği şeylerin bir anda herkesçe ortaya serilmesi sonrası yaşanan hesaplaşma. Tek suçlu kadın gibi gösterilse de temelde yatanın aslında o olmadığı film ilerledikçe anlaşılıyor. Tabii nedense o duygu tam verilememiş. Halbuki her iki erkeğinde pişmanlık duydukları şeyler var. Tabii bu arada çocukların neler hissettiği de ustaca sergilenmiş.

Asğar Ferhadi’nin en iyi yaptığı şeylerden biri de verdiği bilgiyi unutmamıza asla izin vermemesi. Aslında bize ipucu veriyor gibi ama onu öyle bir gizliyor ki anlamak çok zor. Ve tabii ki bir klasik olarak, hep merak unsuru bırakır malum. Bu huyundan gene vazgeçmemiş ve bizi şaşırtmıyor. Yine; neden, niye, ne olacak ki acaba; gibi sorularla bizi yalnız bırakıyor filmin sonunda. Mutlaka izlenmesi gereken bir film.

02

evdeyohuz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir