Sarhoş Atlar Zamanı

Sarhoş Atlar Zamanı – İran Filmi

Soğuk kış günlerinde at ve katırlara donarak ölmemeleri için viski içirilir. Filmin ismi de katırlara içirilen viskilerden esinlenerek verilmiştir. İran, Irak ve Türkiye sınırında çekilen film, annesi ve babasını kaybetmiş üç kardeşin dramını anlatır. Eyüp annesi ve babasını kaybettikten sonra engelli abisi ve ablasına bakmak için kaçakçılık ve değişik işlerde çalışmaya başlar. Kaçakçılık yaptığı zamanlarda atlara insanlardan daha iyi bakıldığını fark eder. Filmde savaşın enkazları sırasında yoksul insanlarından yaşadığı dramlar gözler önüne çok iyi şekilde gösterilmiştir.

Eyüp engelli ağabeyi Madi’nin tedavisi için gereken parayı kazanmayınca ablası Emine yardım teklifiyle gelen evlilik teklifini kabul eder. Eyüp ablasını evlendirmek istemez ama mecburdur. Eyüp, abisini Irak’ta tedavi ettirmeye götürmeye çalışır. Lakin Irak’a gitmek için mayınlı arazilerden, teröristlerden ve sınır askerlerinden kaçmaları gerekir.

2000 yılında Behmen Gubadi’nin yönetmenliğini yaptığı Farsça/Kürtçe dillerinde çekilen bu filmdeki oyuncuların hiçbiri profesyonel oyuncu değildir. Cannes Film Festivalinde Altın Kamera ödülü ve bunun dışında da yedi ödül daha almıştır. Filmdeki Madi hala tedavi olmak için gereken parayı bulamamıştır.

Gürsel Gerçek, İçerik Makinesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir