Kaplumbağalar Da Uçar

Kaplumbağalar Da Uçar [2004]

“Sana atlaslar, haritalar gösterecekler. Adına sınır dedikleri bazı çizgilerle çevrildiğini göreceksin yaşadığın yerlerin. Bütün bunlar kurmaca. Gerçekte tüm yeryüzü Allah’ındır ve gerçekte yürüyebildiğin kadar senindir tüm coğrafyalar.”

İnsanoglunun neyi paylaşamadığını bilmeden birbirine savaş açtığı günümüzde, eğer izlemediyseniz bu filmi oturun izleyin.

Hazmetmesi izlemesi kabullenmesi çok zor olsa da aklımızı başımıza almazsak başımıza gelecekler aynen bunlardır diye haykırıyor içinde bulunduğumuz vakit.

Film İran İslam Cumhuriyeti, Irak ve Fransa ortak yapımıymış ve birçok dalda ödül almış.

Hepimizin ölüp gideceği, alimlerin yaşlı bir koca karıya benzettiği şu dünya için küçücük yüreklere bu kadar büyük acılar çektirmeye değer mi ki?

Savaşın şimdiye kadar kime ne kadar faydası oldu bilemiyorum ama en büyük zararı kesinlikle çocuklar görüyor.

Kaplumbağalar Da Uçar Filminin Konusu:

Mülteci kampında çocukların başından geçen olayları konu almış film.

Hepsi bir yanda Agri’nin hikayesi beni mahvetmişti. Askerler tarafından tecavüze uğrayan bu 13 yaslarindaki kız hamile kalır ve çocuğu dünyaya getirir.

Mayın toplarken kollarını kaybeden kendinden birkaç yaş büyük abisi ve artık 2 yaşına girmiş olan görme engelli çocuğuyla yaşam mücadelesi veren bu kız, kamptaki 13 yaşındaki “Satellit” lakabını almış olan bir oğlanla tanışır ve yürek yakan birçok olay meydana gelir.

İnsanoğlu işte fıtratı nedeniyle bir yaşam direnişi içinde. Ne olursa olsun hadi öleyim ben madem diyemiyor kolay kolay.

Çabalıyor gereksizce çabalıyor hem de bu da bizim hem en zayıf hem de en güçlü tarafımız.

Masum çocukların hayatları sadece birkaç dolar değerindeymiş meğer diyosunuz filmi izlerken, ve onların yerine kendi evlatlarınızı koyunca daha da bir kötü oluyorsunuz.

Rabbim birlik ve beraberliğimizi bozmasın, aklımızı da başımızdan almasın ki şu durumlara düşmeyelim inşallah.

Zaten üstesinden nasıl geleceğiz nasıl hesap vereceğiz dediğimiz sorgu sual günlerimiz gelecek, üstüne daha fazlasını eklemeyelim.

Rabbim vicdansızlara dahi vicdan versin artık.

Filmi mutlaka izleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir