Rüzgar Bizi Sürükleyecek

ruzigar-bizi-goturecek

1997 / İran / 118 Dakika / Dram
Bir telekomünikasyon işi için iki arkadaşıyla Tahran’dan uzak bir köye gelen Mühendis Behzad planlanandan çok daha uzun bir süre köyde kalır.
Kiyarüstemi’nin önceki işlerine göndermeler içeren alışık olduğumuz bir Kiyarüstemi filmi “Rüzgar Bizi Sürükleyecek“. Kötü yok, tehlikeler yok. Sadece insanlar ve karşılaştıkları durumlar var. Roma’nın ünlü generallerinden Scipio Africanus’a atfedilen bir söz vardır: Hayatın %10’unu başınıza gelenler, geri kalan %90’ını ise bunlara gösterdiğiniz tepkiler oluşturur. Kiyarüstemi’nin filminde de ana karakterimiz Behzad’ın küçük arayışları, başına gelenler ve bunlara gösterdiği tepkiler sıcak bir dille örülüyor.
Yönetmenin önceki filmleri “Arkadaşımın Evi Nerede?” (1987) ve “Kirazın Tadı” (1997)’nda da kullanılan motiflerin bu filmde de göze çarpması tesadüf olmasa gerek. Bu konu uzun bir yazıyı hak ediyor.
İran Sineması’nın minimalist diline ısınmışsanız seveceksinizdir bu filmi. Deneyiminiz yoksa bile bir şansı kesinlikle hak ediyor “Rüzgar Bizi Sürükleyecek”.
Puanım: 7

Jiyan Erincik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir