Her Gece Yalnızlık

Yönetmen; Resul Sadr Ameli
Senaryo; Kambuzya Pertuvi ve Resul Sadr-Ameli
Yapımcı; Seyyid Kemal Tabatabai
Süre; 82 dakika

Leyla Hatemi ve Hamit Behdad’ın başrollerini paylaştığı “Her Gece Yalnızlık” 2007 yılında vizyona giren dram ağırlıklı bu film İranın sokaklarında, İmam Rıza Türbesinde ve Camiisi’nde çekilmiştir. İzleyenlerin oldukça beğenisini kazanmıştır.

Dram ağırlıklı olmasına rağmen romantizmi de görebileceğiniz psikolojik bir filmdir. Bir çok İran filminde başrol oynayan Leyla Hatemi’nin yine muhteşem performansına şahit olabilirsiniz bu filmde.

Film bir şiir gibi bazen yavaş bazen hızlı, sadece konuya odaklanılmış güzel bir yapım. Aşk, dram işlenilmiş ve tamamen seyirciye aktarmayı başarılmış. Sorunlar yaşanan bir evlilik hikayesi gibi daha çok.

Filmin başlarında üzgün bir kadın ve sürekli emir veren bir koca görmekteyiz. Aralarını düzeltmek için sorgulayan hangisinin doğru olduğuna karar veremeyen bir kadın…Yoldaş mı? Tanıyor muyum? Güveniyor muyum? Diye sorgulayan Atiye güvenmenin daha önemli olacağını düşünmektedir.

Kendini oldukça yalnız hisseden Atiye yaşadıklarını bir günlüğe aktarıyordu. Ancak Atiye evde kendini yalnız hissederken eşi Hamit onun hastalığı için uğraşmakta ve bilgi edinmekteydi. Farkındalığı ve pozitifliliğiyle, bir yandan da asık suratıyla kafa karıştıran Leyla Hatemi usta oyunculuğuyla ne olursa olsun umudunu kaybetmek istemeyen bir kadını bizlere sergiliyor.

Yalnızlığı, aşkı, karamsarlığı ve umudu bu denli anlatan bir film gerçekten inanılmaz. Hepsinin harmanlandığı psikoloji ağırlıklı gerekse filmin akışı gerekse müzikleriyle gerçekten izlediğinizde sizi şaşırtabilecek bir film.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir